Ya da yurtdışından vergisiz ürün getirmek nasıl mümkün?

Aliexpress için olmasa da bunun bir yolu var aslında.

Hediyelere gümrük vergisi uygulanmadığını biliyor muydunuz?

Yurtdışından vergisiz ürün getirmek konusunu gelin biraz açalım.

Postayla gelen veya hızlı kargo taşımacılığı ile gelen ürünlerin hediye kategorisinde değerleendirilip vergiden muhaf olabilmesi için şu şartlar gerekiyor

Hediyelerin bayram veya yılbaşı tarihlerinden 1 ay önce veya 1 ay sonra gönderilmiş olması gerekiyor.

Gönderilen hediyenin kıymetinin 430 Euro’yu aşmamış olması lazım

Ayrıca hediye olarak gönderilmiş bu eşyaların vergi muafiyetinden yararlanabilmesi için; ticari özellik taşımaması gerekiyor. Ürünler şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olması lazım.

Gelelim önemli bir noktaya. Bu eşyaların karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olması gerekiyor.

Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 430 Euro’yu aşmaması gerekiyor.

Peki gönderilen ürün 430 Euro’dan fazla fazla bir değere sahip ise ne gibi bir uygulama yapılıyor. İki ya da daha fazla kalemden oluşan hediyelik eşyanın toplam değerinin 430 Euro’yu aşması durumunda toplam değerin 430 Euro’luk kısmına vergi muafiyeti uygulanıyor.

Bir de sıklıkla sorulan sorular var; Yurtdışından cep telefonu veya bilgisayar alsam gümrük vergisi öder miyim? Ya da yurtdışından kaç tane laptop getirebilirim?

Bunun aslında şöyle kısa ve net bir cevabı var. Yolcu beraberinde gelen hediyelik eşyanın, gümrük muafiyetinden yararlanabilmesi için

  • Getirilen eşyanın küçük çocuklar için 150 Euro, Yetişkinle için ise 430 Euro’yu aşmaması.
  • Ticari ürün niteliği taşımaması ve kişinin şahsına veya ailenin kullanımına mahsus hediye olması durumunda eşyalar gümrük muafiyetinden yararlanıyor.

Vergi Ödeme

  • 430€ tutarındaki muafiyet hakkınızı ayrıca koruyarak artı olarak yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo ile gönderilmiş ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberinde veya kendilerinden iki ay önceki ya da altı ay sonraki süreler içinde gelmiş,
  • ticari olmayan miktar ve ticari olmayan eşya cinsi
  • 1500€ aşmayacak şekilde (her bir yolcu için) eşyanın değeri üzerinden %10 vergi alınarak ithal edilmesine izin veriliyor.
  • ithal edilen eşya eğer 1500 €’dan yüksek bir değere sahip ise ürünün cinsine göre hangi kategoriye tabi ise o oranda vergi kesiliyor.

Bayramlar dışında nasıl bir uygulama var?

Bayram, Yılbaşı gibi özel günelr dışında geriye kalan günlerde Vergi muhafiyeti nasıl işliyor?

Bayram ve yılbaşı dönemi dışında, yurt dışından gelen hediyelerle ilgili olarak, 150 Euro’luk bir sınır var. Değeri 150 Euro’nun altındaki hediyelere, yılın 12 ayı boyunca, gümrük muafiyeti uygulanıyor. Yukarıda sözü edilen 150 ve 430 Euro’luk sınır daha önce 100 ve 300 Euro idi. Bununla ilgili belirleme ve liste 7 Ekim 2009 tarih ve 2009/15481 sayılı BKK ve ekinde açıklandı.
Hemen belirtelim, 430 ve 150 Euro’nun altında olsa da alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri için muafiyet uygulanmıyor. Ayrıca, gümrük muafiyeti ile ilgili avantajdan yararlanabilmek için, hediyenin yurtdışındaki bir kişi tarafından, size gönderilmesi gerekiyor. Başka bir anlatımla, yurt dışına çıktığınızda, kendi kendinize gümrüksüz hediye gönderemiyorsunuz.
Yurt dışından hediyelik eşyanın gönderildiği ülkeye gelince… Bu yönden herhangi bir sınırlama söz konusu değil.

0 0 oy
Article Rating
Author

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi duymayı çok isteriz, lütfen yorum yapın.x